VM Zink Natural TitanZinok titánzinkové plechy LAMINA eshop

Titánzinkové plechy

Titánzinok VMZINC® je zliatina zinku, medi a titánom s vysokou pevnosťou a stabilitou, ideálna pre strechy, fasády a klampiarske prvky. Navyše, titánzinkový plech je odolný a esteticky príťažlivý stavebný materiál. V architektúre je obľúbený pre svoje vynikajúce vlastnosti a prispôsobivosť v rôznych aplikáciách.

Pri východiskovej hrúbke 0,7 mm a korózii postupujúcou priemernou rýchlosťou 1 mikrometrov / rok možno povedať, že životnosť valcovaného titánzinku presahuje 100 rokov. Je však rozhodujúce brať do úvahy, že konkrétne prostredie ovplyvňuje odolnosť materiálu, kde je titánzinok aplikovaný.

Odolnosť zinku voči korózii je dobre známa už stovky rokov. V dôsledku pôsobenia základných zložiek atmosféry na kovový povrch zinku dochádza k chemickej reakcii. Počas tejto reakcie vzniká tenká pasivovaná vrstva, ktorá je známa ako patina. Táto vytvorená patina efektívne bráni ďalšiemu kontaktu zinku s atmosférou, čím udržuje mieru korózie zinku a splavovanie materiálu na minimálnej úrovni.

Svetlo šedá patina sa vytvára od šiestich mesiacov do dvoch rokov v závislosti od miesta a klimatických podmienok. Vzniká v dvoch krokoch: 

Prvá vrstva, ktorá je mimoriadne pevná a priamo sa dotýka titánzinku, je tvorená nerozpustnými vo vode kryštálikmi zásaditého uhličitanu zinočnatého. Okrem toho, tieto husté kryštály efektívne chránia materiál a zamedzujú jeho priamy kontakt s kyslíkom, čo značne prispieva k zachovaniu jeho kvality a odolnosti.

Druhá vrstva s meniacou sa hrúbkou, menej priľnavá a veľmi pórovitá, pozostáva z oxidu alebo hydroxidu zinku. Napriek nižšej pevnosti táto vrstva zohráva zásadnú úlohu v neutralizácii kyseliny z dažďov a odtokov na titánzinkovom plechu.

Titánzinkové plechy VMZINC® ponúkajú rozmanitú škálu farieb a odtieňov na objednávku.  

Čítať viac